Bakanlılığımın Tarihçesi

Basında Ben

Gazete, dergi, haber ajanslarında çıkan haberlerim

Kökeni
Eğitimi
Müzik Hayatı

Gamze MATRACI, 1957 yılında Yugoslavya'nın Köprülü (Veles) şehri, Veniçan köyünden Türkiye'ye serbest göçmen olarak göç etmiş bir ailenin üyesidir.

Gamze MATRACI 1987 yılında İzmir'de doğmuştur. İlk, orta, lise eğitimimi İzmir'de tamamlamıştır. 2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı " Ses Eğitimi" bölümünden mezun olmuştur.

Balkan Müziği'nin önemli temsilcilerinden Aytunç Nevzat MATRACI' nın kızı olması, küçük yaşlardan itibaren kendisini bu müziğin içinde bulmasını sağlamıştır. Babasından klarnet çalmayı öğrenmiş, 2009 yılında "Balkan Orkestar" ı kurmuştur. Makedonca, Boşnakça, Arnavutça, Bulgarca, Sırpça, Yunanca, Çingenece ve Türkçeden oluşan repertuarıyla Gamze MATRACI ve Balkan Orkestar  ile ülkemizin birçok kentinde düzenlenen Halk Konserleri ve çeşitli etkinliklerde sahne alarak, Balkan Müziğinin ülke çapında ve yurt dışında tanınmasına katkı sağlamıştır.

Araştırmaları
Çalışmaları
Çalışma Hayatı

2003-2009 yılları arasında TRT İzmir Radyosu Gençlik Korosu'nda Hale GÜR ve Ali ÇAKAR ile koro, repertuar ve müzik çalışmaları gerçekleştirmiştir. Mevcut derleme ve kaynakları zenginleştirmek, arttırmak amacı ile Makedonya'da "alan ve derleme çalışmaları" yapmıştır. Dünyaca ünlü Bulgaristan' lı sanatçılardan klarnet sanatçısı İvo PAPAZOV, akordeon sanatçısı Neshko NESHEV ve grupları "Trakia Band" ın konuğu olarak, Mayıs 2013'de onlarla aynı sahneyi paylaşmıştır. 2014 yılında TRT Avaz kanalında yayınlanan "Türkistan Geceleri" programının sunuculuğunu yapmıştır.

Makedonya'nın Bitola şehrinde Aralık 2015'de düzenlenen " Od Naşata Duşa" (Bizlerin Kalbinden) adlı konserde "Grupa Fontana" ile birlikte sahne alarak Makedon Halkının beğenisini kazanmıştır. Makedonyalı ünlü grup "Ljubojna" nın albümüne konuk sanatçı olarak katılıp grubun kurucusu ve solisti Vera MILOSHEVSKA JOSIFOSVSKA ile düet yapmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bando Birimi'nde 2006 yılında klarnet sanatçılığı ve solistlik görevine başlayan Gamze MATRACI, yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler vermiş olup halen kurumuna hizmet vermektedir.